
BogForum 2013 holdes for andet år i træk i Bella Center. I år byder messen bl.a. på Chris Carter og Karin Slaughter.
Så er BogForum 2013 klar med programmet. Danmarks største bogevent byder på et væld af arrangementer.
I år kommer jeg kun på messen lørdag, men jeg håber at nå at høre:
Chris Carter fortælle om sine krimier Dødens kunstner og Dødsshowet
Karin Slaughter forælle om sin nye spændingsroman I skjul
Michael Katz Krefeld snakke om sin nye bog Afsporet
Lene Kaaberbøl og Agnete Friis fortælle om fjerde bind i serien om Nina Borg: Den betænksomme morder
Robert Zola Christensen, Jógvan Isaksen og Gunnar Staalesen fortælle om stedet som rekvisit.
Puha, stramt program, når jeg også gerne vil høre krimiforfatter og tidligere overvagtmester i Vestre Fængsel, Dorthe Annette Hansen, fortælle om, hvad lyde betyder i et fængsel. Og så er der også interviews med Julie Hastrup, Elsebeth Egholm, Esben Holm, Sissel-Jo Gazan, Jesper Stein – og mange flere.
Jeg glæder mig også til at dufte og bladre i bøger, møde venner, kolleger og bekendte, og så vil jeg glæde mig til at være sammen med tusindvis af bogelskere.
Mon ikke der også bliver plads til en skøn kop kaffe og en bogsnak? Endelig kan det jo også være, at jeg falder over et eller andet spændende, som jeg ikke havde planlagt at høre/se på forhånd.
BogForum afholdes 8.-10. november i Bella Center. Du kan se hele programmet for messen lige her Du kan også se billeder fra BogForum 2012 lige her
Det er sådan et godt program i år; jeg håber sådan på at kunne nå at være med lørdag.
Ja, der er rigtig mange fine arrangementer på BogForum i år. Og det plejer at være SÅ sjovt og hyggeligt og spændende – og udmattende. Men på den gode måde selvfølgelig.
Jeg vil støvsuge messen for nyheder indenfor krimi og spændings genren. Bogforum er et af årets højdepunkter